top of page

 

KRZYÅ»ÓWKI GENETYCZNE DLA OPORNYCH

05.jpg
00.jpg

Jedni nie rozumieją, czego tu można nie rozumieć. Innych w tym momencie ogarnia czarna rozpacz... Dla nich właśnie przeznaczona jest ta instrukcja. Krok po kroku. Metodą łopatologiczną. Aż Was oświeci!

​

​

KRZYÅ»ÓWKI JEDNOGENOWE
z genami niesprzężonymi i dominacją zupełną


To najprostszy typ krzyżówek genetycznych. Dotyczy sytuacji, kiedy:
- cecha warunkowana jest przez jeden gen,
- gen ten nie leży na chromosomie X (tylko na jednym z chromosomów autosomalnych),
- allel dominujący całkowicie maskuje ekspresję (czyli ujawnienie się) allelu recesywnego - jeśli występują jednocześnie u tego samego osobnika (czyli u heterozygoty).

 

Na poczÄ…tek, zanim przejdziemy do krzyżówek, naprawdÄ™ niezbÄ™dna porcja teorii: Musisz wiedzieć co to:
- gen - podstawowa jednostka dziedziczenia, "porcja" informacji o konkretnej cesze organizmu, np. o barwie wÅ‚osów, grupie krwi, odpornoÅ›ci lub podatnoÅ›ci na jakÄ…Å› chorobÄ™; symbolicznie oznaczany jest literami: A, a, B, b itd.
- genotyp - zespóÅ‚ genów danego osobnika
- fenotyp - zespóÅ‚ cech organizmu, np. jego wyglÄ…d, fizjologia, zachowanie
- cechy dominujące i recesywne - odpowiednio: cechy "silniejsze" i "słabsze"
- allel - jedna z wersji danego genu, np. wersja odpowiadajÄ…ca za ciemny kolor wÅ‚osów albo wersja odpowiadajÄ…ca za jasny kolor wÅ‚osów
- allel dominujÄ…cy - allel "silniejszy", allel ujawniajÄ…cy siÄ™ w fenotypie osobnika, nawet jeÅ›li wystÄ™puje w parze z innym (recesywnym) allelem, np. u czÅ‚owieka allel warunkujÄ…cy ciemny kolor wÅ‚osów jest dominujÄ…cy; oznaczany wielkimi literami: A, B itd.
- allel recesywny - allel "sÅ‚abszy", allel ujawniajÄ…cy siÄ™ tylko wtedy, gdy wystÄ™puje w parze z innym takim samym allelem ; jeÅ›li natomiast wystÄ™puje w parze z allelem dominujÄ…cym nie ujawnia siÄ™, bo nie ma odpowiednio dużej "siÅ‚y przebicia" np. u czÅ‚owieka allel warunkujÄ…cy jasny kolor wÅ‚osów; oznaczany maÅ‚ymi literami: a, b itd.

​

​

WiÄ™kszość organizmów to organizmy diploidalne, czyli takie, które w komórkach somatycznych majÄ… podwójny zestaw chromosomów, tzw. chromosomy homologiczne. Na przykÅ‚ad u czÅ‚owieka każdy z 23 chromosomów ma drugi do pary, co daje sumÄ™ 46 chromosomów w każdej komórce somatycznej. (Nawiasem mówiÄ…c, w zadaniach genetycznych na naszym poziomie, zawsze chodzi o organizmy diploidalne). Co to praktycznie oznacza? Chromosomy homologiczne sÄ… takie same nie tylko pod wzglÄ™dem rozmiaru czy wyglÄ…du, ale także zawierajÄ… dokÅ‚adnie takie same geny:

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

a dokładniej:

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

MogÄ… to być allele identyczne, mogÄ… to być allele różne:

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

A wiÄ™c homozygota dominujÄ…ca to taki organizm, który zawiera dwa allele dominujÄ…ce danego genu. Jego genotyp zapisujemy dwiema wielkimi literami np. AA. Ujawnia siÄ™ u niego cecha dominujÄ…ca. Analogicznie - homozygota recesywna to taki organizm, który zawiera dwa allele recesywne danego genu. Jego genotyp zapisujemy dwiema maÅ‚ymi literami np. aa. Ujawnia siÄ™ u niego cecha recesywna. Heterozygota to z kolei taki organizm, który zawiera dwa różne allle tego samego genu i ujawnia siÄ™ u niego tylko cecha dominujÄ…ca (przynajmniej tak bÄ™dzie w tych zadaniach, od których zaczniemy). Jego genotyp zapisujemy jako Aa.

​

Każdy chromosom z takiej pary (a wraz z nim konkretny allel) otrzymaliÅ›my od jednego z rodziców. Dzieje siÄ™ tak u każdego organizmu rozmnażajÄ…cego siÄ™ pÅ‚ciowo, a wiÄ™c poprzez poÅ‚Ä…czenie gamet obojga rodziców w procesie zapÅ‚odnienia. Takie gamety powstajÄ… w trakcie podziaÅ‚u nazywanego mejozÄ… i - co bardzo istotne - dochodzi wtedy do rozdzielenia chromosomów homologicznych, tak by każda gameta (komórka jajowa lub plemnik) zawieraÅ‚y tylko po jednym chromosomie z każdej pary. Mówimy, że komórki rozrodcze sÄ… haploidalne. W przypadku czÅ‚owieka - gamety (jako jedyne komórki w organizmie) zawierajÄ… tylko po 23 chromosomy.

​

Takie zaÅ‚ożenie przyjÄ…Å‚ w swojej teorii już ponad 100 lat temu Grzegorz Mendel (mimo, że nie miaÅ‚ pojÄ™cia o istnieniu DNA, chromosomów i mejozie) i ujÄ…Å‚ w treÅ›ci tzw. prawa czystoÅ›ci gamet:

"Każda gameta posiada tylko jeden allel z każdej pary alleli danego genu" .

​

​

Jakie gamety będą w związku z tym wytwarzać hetero- i homozygoty?

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

No, po takiej dawce teorii nareszcie możemy przystÄ…pić do rozwiÄ…zywania krzyżówek. Najlepiej bÄ™dzie tÅ‚umaczyć na przykÅ‚adach.

 


Zad.1
BrÄ…zowy kolor oczu (A) u czÅ‚owieka dominuje nad niebieskim (a). BrÄ…zowooki mężczyzna, który jest homozygotÄ… żeni siÄ™        z niebieskookÄ… kobietÄ…. Jakie jest prawdopodobieÅ„stwo, że ich dzieci bÄ™dÄ… miaÅ‚y niebieskie oczy?


Zaczynamy od wypisania z treści zadania wszystkich danych:
Allele:
A - allel warunkujÄ…cy brÄ…zowe oczy
a - allel warunkujÄ…cy niebieskie oczy
A więc wszystkie możliwe genotypy i fenotypy wyglądają następująco:
AA - oczy brÄ…zowe
Aa - oczy brÄ…zowe
aa - oczy niebieskie

Zapisujemy krzyżówkÄ™, używajÄ…c nastÄ™pujÄ…cych symboli:
P - genotypy rodziców
F1 - genotypy ich dzieci
gamety - dobrze jest zapisywać w kóÅ‚ku

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

​

​

Odpowiedź:
Ich dzieci w 100% będą miały oczy brązowe, a więc prawdopodobieństwo, że odziedziczą kolor oczu po mamie wynosi 0.

 


Zad.2
Ciemny kolor wÅ‚osów (B) u czÅ‚owieka dominuje nad jasnym (a). Blondynka spodziewa siÄ™ dziecka z mężczyznÄ…, który ma wÅ‚osy ciemne i o którym wiadomo, że jest heterozygotÄ…. Jakie jest prawdopodobieÅ„stwo, że ich dziecko bÄ™dzie miaÅ‚o jasne wÅ‚osy?


Allele:
B - allel warunkujący ciemne włosy
b - allel warunkujący jasne włosy
Wszystkie możliwe genotypy i fenotypy:
BB - włosy ciemne
Bb - włosy ciemne
bb - włosy jasne

 

 

 

 

 

​

 

 

 

 

 

 

​

​

​

​

​

​

​

Odpowiedź:
Prawdopodobieństwo, że dziecko tej pary będzie miało jasne włosy wynosi 50%.

 

 


Zad.3
Jakie jest prawdopodobieństwo pojawienia się dziecka leworęcznego w rodzinie, gdzie rodzice są praworęcznymi heterozygotami? Uwzględnij fakt, że praworęczność jest cechą dominującą (A), a leworęczność - recesywną (a).


Allele:
A - allel warunkujący praworęczność
a - allel warunkujący leworęczność
Wszystkie możliwe genotypy i fenotypy:
AA - praworęczność
Aa - praworęczność
aa - leworęczność

 

 

​

​

​

​

​

​

Przy tylu możliwych kombinacjach gamet dobrze jest zapisać tzw. szachownicÄ™ Punnetta , czyli tabelÄ™, która wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​Odpowiedź:
Prawdopodobieństwo urodzenia się dziecka leworęcznego w tej rodzinie wynosi 25%.



W zadaniach 1 - 3 wszystkie informacje potrzebne do zrobienia krzyżówki byÅ‚y podane na tacy. Teraz pora na odrobinÄ™ (ale tylko odrobinÄ™!) trudniejsze zadania.



Zad.4
KrÄ™cone  wÅ‚osy  sÄ…  u  czÅ‚owieka  cechÄ…  dominujÄ…cÄ…  (K)  nad  wÅ‚osami  prostymi.   Kobieta  o  wÅ‚osach  prostych  i  mężczyzna o wÅ‚osach krÄ™conych (którego mama miaÅ‚a wÅ‚osy proste) zakÅ‚adajÄ… rodzinÄ™. Jakie jest prawdopodobieÅ„stwo, że ich dzieci bÄ™dÄ… miaÅ‚y wÅ‚osy krÄ™cone, a jakie - że bÄ™dÄ… miaÅ‚y wÅ‚osy proste?


Allele:
K - allel warunkujący włosy kręcone
k - allel warunkujący włosy proste
Wszystkie możliwe genotypy i fenotypy:

KK - włosy kręcone
Kk - włosy kręcone
kk - włosy proste

​

W poprzednim zadaniu genotypy rodziców byÅ‚y jasno sprecyzowane. W tym zadaniu wiadomo oczywiÅ›cie, że kobieta musi być homozygotÄ… recesywnÄ… kk (bo tylko wtedy ujawniÄ… siÄ™ u niej wÅ‚osy proste). Ale co z mężczyznÄ…? Ma mieć wÅ‚osy krÄ™cone, a wiÄ™c może być homozygotÄ… dominujÄ…cÄ… KK lub heterozygotÄ… Kk. Który genotyp wybrać? A może zrobić dwie krzyżówki? Nie ma takiej potrzeby! W treÅ›ci zadania jest istotna podpowiedź - informacja o fenotypie matki tego mężczyzny. JeÅ›li jego matka miaÅ‚a wÅ‚osy proste musiaÅ‚a być homozygotÄ… recesywnÄ… kk, a wiÄ™c musiaÅ‚a mu przekazać allel recesywny k:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

​

Teraz już rozwiÄ…zanie krzyżówki jest banalnie proste:

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Odpowiedź:
PrawdopodobieÅ„stwo urodzenia siÄ™ dzieci o wÅ‚osach prostych wynosi 50%, podobnie jak prawdopodobieÅ„stwo urodzenia siÄ™ dzieci  o wÅ‚osach krÄ™conych, które też wynosi 50%.



Zad.5
Obecność piegów to cecha dominujÄ…ca (A), ich brak - to cecha recesywna (a). Matka, która ma piegi i ojciec bez piegów majÄ… już jedno dziecko bez piegów. Jakie jest prawdopodobieÅ„stwo, że ich kolejne dziecko także nie bÄ™dzie miaÅ‚o piegów?


Allele:
A - allel warunkujÄ…cy obecność piegów
a - allel warunkujÄ…cy brak piegów
Wszystkie możliwe genotypy i fenotypy:
AA - piegi
Aa - piegi
aa - brak piegów

I znowu - nie podano jaki ma być genotyp matki. Jest homozygotÄ… dominujÄ…cÄ… AA czy heterozygotÄ… Aa? I znowu mamy podpowiedź - informacjÄ™  o fenotypie  pierwszego dziecka tej pary.   JeÅ›li dziecko to nie ma piegów, w takim razie jest homozygotÄ… recesywnÄ…   aa,   a wiÄ™c od obojga rodziców dostaÅ‚o po jednym allelu a. Z tego wniosek, że matka musi być heterozygotÄ…. Zapisujemy krzyżówkÄ™:

​

 

 

 

 

 

​

​

​

​

 

 

 

 

 

​

Odpowiedź:
PrawdopodobieÅ„stwo, że kolejne dziecko tej pary również nie bÄ™dzie miaÅ‚o piegów wynosi 50%.


Kto nie dowierza, że to jest jedno jedyne rozwiązanie - niech sprawdzi drugą możliwość:

​

​

​

​

​

 

 

 

​

​

​

​

​

A wiÄ™c gdyby mama byÅ‚a homozygotÄ… dominujÄ…cÄ… AA - nie mogÅ‚oby siÄ™ jej urodzić dziecko bez piegów.

 

 

 

                                                                                                                                       Powodzenia na sprawdzianie z genetyki!

 

​

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
06a.jpg
06b.jpg
07a.jpg
07b.jpg
08b.jpg
08a.jpg
bottom of page