top of page

 

OBSERWACJA I DOÅšWIADCZENIE PRZYRODNICZE,

                            CZYLI O METODZIE NAUKOWEJ

Przedmioty  przyrodnicze,  takie jak biologia, geografia, chemia czy fizyka to nauki oparte na doÅ›wiadczeniach  i obserwacjach. Czym siÄ™ różniÄ…? Jaki powinny mieć przebieg, jeÅ›li majÄ… dostarczyć rzetelnej wiedzy o otaczajÄ…cym nas Å›wiecie? Jak siÄ™ zabrać za ich planowanie?

OBSERWACJA


Obserwacja polega na postrzeganiu obiektów przyrodniczych, zjawisk i procesów biologicznych bez ingerencji w nie. Obserwator nie wywoÅ‚uje okreÅ›lonych zjawisk czy procesów, nie wpÅ‚ywa na ich przebieg, nie zakÅ‚óca ich naturalnego charakteru. Wyniki obserwacji powinny być zbierane, rejestrowane i opracowane w sposób umożliwiajÄ…cy sformuÅ‚owanie wniosków.

​

DOÅšWIADCZENIE


W trakcie doÅ›wiadczenia badacz Å›wiadomie ingeruje w naturÄ™ zjawiska lub procesu (zmienia jeden z czynników pÅ‚ywajÄ…cych na dany organizm lub proces), a potem analizuje skutki tej ingerencji.

​

​

Obserwacja i doÅ›wiadczenie to zasadnicze elementy tzw. METODY NAUKOWEJ, która pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytania, które nasuwajÄ… siÄ™ w wyniku obserwacji.

​

​

 

​

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Sformułowanie problemu badawczego

  • Problem badawczy ma najczęściej formÄ™ pytania, które zadajemy sobie, obserwujÄ…c przyrodÄ™ lub przygotowujÄ…c siÄ™ do wykonania planowanego eksperymentu. CzÄ™sto jest to po prostu temat danego doÅ›wiadczenia. Problem badawczy powinien być wiÄ™c jasno i prosto sformuÅ‚owany. Najczęściej spotykana forma tego typu pytaÅ„ to:

      Jak coÅ› wpÅ‚ywa na coÅ›?
      Czy coÅ› ma wpÅ‚yw na coÅ›?
      Na czym polega wpÅ‚yw czegoÅ› na coÅ›?

​

  • Problem badawczy może być przedstawiony w formie zdania twierdzÄ…cego np.:

       Badanie wpÅ‚ywu czegoÅ› na coÅ›.

​

  • Problem badawczy może być formuÅ‚owany w formie równoważnika zdania oznajmujÄ…cego, np.:

       WpÅ‚yw czegoÅ› na coÅ›.


Sformułowanie hipotezy badawczej
Hipoteza badawcza to naukowo uzasadnione przypuszczenie wyrażane zdaniem oznajmujÄ…cym (nigdy pytaniem!), które jest próbÄ… odpowiedzi na sformuÅ‚owany problem badawczy, jest spodziewanym wynikiem zaplanowanych badaÅ„. W trakcie doÅ›wiadczenia sprawdza siÄ™ poprawność hipotezy - to jej weryfikacja.


Zaplanowanie doświadczenia

  • Każde doÅ›wiadczenie musi być tak zaprojektowane, żeby dawaÅ‚o jednoznacznÄ… odpowiedź na postawione pytanie w problemie badawczym lub jednoznacznie stwierdzaÅ‚o, czy postawiona hipoteza jest prawdziwa, czy faÅ‚szywa.

  • Należy używać bardzo precyzyjnych sformuÅ‚owaÅ„ tak, aby czytajÄ…c plan doÅ›wiadczenia można byÅ‚o powtórzyć dany eksperyment. Najlepiej jest posÅ‚użyć siÄ™ formÄ… przepisu np. kulinarnego spisanego w punktach, w formie krótkich poleceÅ„.

  • Przy wyborze materiaÅ‚u badawczego należy pamiÄ™tać o zasadach etycznych, zwÅ‚aszcza kiedy planujemy eksperyment biologiczny na zwierzÄ™ciu.

  • Należy okreÅ›lić parametry (czynniki), które bÄ™dÄ… zmieniane w doÅ›wiadczeniu. Należy tak zaplanować doÅ›wiadczenie, aby zmieniać tylko jeden parametr, a resztÄ™ warunków doÅ›wiadczenia utrzymywać na staÅ‚ym poziomie.

  • W każdym doÅ›wiadczeniu zawsze musi być uwzglÄ™dniana próba badawcza i próba kontrolna:

       - w próbie kontrolnej obiektu nie poddaje siÄ™ żadnej manipulacji, pozostawia siÄ™ go w stanie naturalnym;  

         wyniki uzyskane w grupie kontrolnej sÅ‚użą porównaniu z wynikami z grupy badawczej
        -w próbie badawczej celowo zmieniany jest jakiÅ› parametr (ten, który podlega badaniu).

  • DoÅ›wiadczenie należy powtórzyć (im wiÄ™cej razy tym lepiej ; minimum 3 razy) i przeprowadzić na odpowiedniej liczbie badanych obiektów.

  • Warto także zaplanować sposób rejestrowania/zapisywania wyników, np. zaprojektować odpowiedniÄ… tabelÄ™, w oparciu o którÄ… powstawać później bÄ™dÄ… odpowiednie wykresy lub wyciÄ…gane bÄ™dÄ… wnioski z przebiegu doÅ›wiadczenia

​

​

bottom of page