top of page

 

MIĘSOÅ»ERCY WÅšRÓD ROÅšLIN II, czyli ciÄ…g dalszy dramatu...

W pierwszej części artykuÅ‚u (>>> tu) wyjaÅ›niÅ‚am, co skÅ‚ania gatunki miÄ™sożerne do tak odmiennego stylu zachowania siÄ™, nie kojarzonego zwykle z roÅ›linami. PrzedstawiÅ‚am także pierwszÄ… grupÄ™ roÅ›lin drapieżnych - gatunki, które wyksztaÅ‚cajÄ… puÅ‚apki zatrzaskowe oraz gatunki wyposażone w puÅ‚apki w formie dzbanków i rurek Å‚ownych. Tu - kontynuacja opisu strategii Å‚ownych tych niezwykle ciekawych roÅ›lin.

​

Chwytne lepy to strategia wielu roślin mięsożernych, m.in.: rosiczki, rosolistnika, tłustosza.

​

WÅ›ród rosiczek (Drosera) spotykamy okoÅ‚o 100 gatunków, wystÄ™pujÄ…cych gÅ‚ównie w klimacie tropikalnym, rzadziej w strefach umiarkowanych i chÅ‚odnych. RoÅ›liny te tworzÄ… liÅ›cie o dÅ‚ugich ogonkach i blaszkach - okrÄ…gÅ‚ych, lancetowatych lub szpatuÅ‚kowatych.
W Polsce występują trzy gatunki rosiczek: okrągłolistna, długolistna i pośrednia. Wszystkie związane są z torfowiskami.

rosiczka3.jpg
rosiczka1.jpg
rosiczka2.jpg

LiÅ›cie tych roÅ›lin pokryte sÄ… gÄ™sto chwytnymi wÅ‚oskami z drobnymi gruczoÅ‚ami na szczycie. WydzielajÄ… kleistÄ… substancjÄ™, która tak piÄ™knie lÅ›ni w sÅ‚oÅ„cu, że niegdyÅ› roÅ›liny te nazywano "sÅ‚onecznÄ… rosÄ…". StÄ…d też wzięła siÄ™ nazwa "rosiczka". JeÅ›li jakiÅ› drobny owad przysiÄ…dzie na liÅ›ciu, zostaje uwiÄ™ziony przez lepkÄ… wydzielinÄ™ i to tym skuteczniej, im usilniej stara siÄ™ wyzwolić, bowiem rozpaczliwe ruchy sprawiajÄ…, że do ciaÅ‚a przywiera coraz wiÄ™cej wÅ‚osków. Pobudza to liść, który powoli stula siÄ™ do Å›rodka, by tym pewniej uwiÄ™zić ofiarÄ™. JednoczeÅ›nie wydzielina gruczoÅ‚ów staje siÄ™ obfitsza i wytwarzane sÄ… enzymy trawienne rozkÅ‚adajÄ…ce miÄ™kkie tkanki ofiary. Wszystko, co może dostarczyć substancji odżywczych zostanie przez roÅ›linÄ™ wchÅ‚oniÄ™te, odrzucone zostanÄ… tylko twarde, nieprzydatne szczÄ…tki pancerzyka. Po strawieniu ofiary liść ponownie rozprostowuje siÄ™.

rosiczka4.jpg

Dowiedziono eksperymentalnie, że rosiczki nie potrzebujÄ… owadów do przeżycia, nawet rosnÄ…c na bardzo ubogim w materiÄ™ organicznÄ… podÅ‚ożu. Jednak przyswajanie ofiar z pewnoÅ›ciÄ… dodaje roÅ›linie żywotnoÅ›ci i znaczÄ…co wpÅ‚ywa na jej rozmiary. Można wiÄ™c powiedzieć, że owady sÄ… dla niej substytutem nawozu.

 

​

​

Rosolistnik (Drosophyllum) jest krzewinkÄ… o dÅ‚ugich, szydlastych liÅ›ciach wzniesionych niemal pionowo. Bywa, że jedna roÅ›lina ma ich nawet 100, a każdy z nich to Å›miertelna puÅ‚apka dla owadów! RoÅ›lina zwykle osiÄ…ga do 0,5 m wysokoÅ›ci, wyjÄ…tkowo do 1,6 m. Jej liÅ›cie sÄ… gÄ™sto pokryte wÅ‚oskami gruczoÅ‚owymi i chwytnymi, podobnie jak u rosiczek. W odróżnieniu od innych roÅ›lin owadożernych rosolistnik roÅ›nie w miejscach suchych, a wilgoć potrafi pozyskiwać z porannych mgieÅ‚.  Gatunek  ten  zamieszkuje  suche, kamieniste i piaszczyste tereny na poÅ‚udniu Hiszpanii, w Portugalii oraz w Maroko. Ma olbrzymiÄ… zdolność trawienia. Jak "żarÅ‚oczna" jest ta roÅ›lina, Å›wiadczy fakt, że jednoroczny okaz rosolistnika, bÄ™dÄ…cy pod obserwacjÄ…, schwytaÅ‚ w ciÄ…gu jednego dnia aż 233 muchy.

rosolistnik.jpg
rosolistnik2.jpg

TÅ‚ustosz (Pinguicula) liczy okoÅ‚o 35 gatunków, które spotkać można na obszarach umiarkowanych póÅ‚kuli póÅ‚nocnej. Lepkie liÅ›cie skupione sÄ… w przyziemnej różyczce. ReagujÄ… one na dotkniÄ™cie zwijaniem, przy czym najwrażliwsza jest część brzegowa. Skoro tylko owad usiÄ…dzie na liÅ›ciu,  przykleja siÄ™ do niego,  a chcÄ…c uwolnić siÄ™ z puÅ‚apki wykonuje gwaÅ‚towne ruchy,  przez co oblepia siÄ™ Å›luzem i ulega uduszeniu na skutek zatkania otworów tchawkowych. Po pewnym czasie jego ciaÅ‚o zostaje otoczone przez rurowato zwijajÄ…cy siÄ™ liść. Trawienie i wchÅ‚anianie ofiary trwa - w zależnoÅ›ci od wieku liÅ›cia - od 1 do 3 dni. Potem liść powoli rozwija siÄ™ i pierwszy silniejszy podmuch wiatru zwiewa z jego powierzchni niestrawione resztki owada. Przez kilka pierwszych dni bardzo sÅ‚abo reaguje na bodźce, jakby ciÄ…gle jeszcze byÅ‚ zmÄ™czony wykonanÄ… pracÄ….
W Polsce rosnÄ… 3 gatunki tÅ‚ustosza i zawsze zwiÄ…zane sÄ… z terenami wilgotnymi, mokrymi Å‚Ä…kami, torfowiskami. Najczęściej spotykany jest tÅ‚ustosz pospolity (Pinguicula vulgaris), który niestety jest roÅ›linÄ… zagrożonÄ… wyginiÄ™ciem wskutek osuszania siedlisk.

tlustosz.jpg
tlustosz.jpg

PuÅ‚apki ssÄ…ce to metoda wymyÅ›lona przez wodne i bÅ‚otne roÅ›liny miÄ™sożerne, m.in. pÅ‚ywacza (Utricularia). Ma on pÄ™cherzykowate aparaty chwytne, z których specjalne gruczoÅ‚y wypompowujÄ… wodÄ™. W puÅ‚apce wytwarza siÄ™ wiÄ™c ciÅ›nienie niższe od tego wystÄ™pujÄ…cego na zewnÄ…trz. PuÅ‚apka zamkniÄ™ta jest klapkÄ…, wokóÅ‚ której znajdujÄ… siÄ™ gruczoÅ‚y wabiÄ…ce oraz wÅ‚oski czuciowe. Zwabiona ofiara (np. rozwielitka) podrażnia wÅ‚oski, co powoduje gwaÅ‚towne otwarcie klapki i zassanie do puÅ‚apki wody wraz ze zdobyczÄ…. Klapka zamyka siÄ™, nastÄ™puje ponowne wypompowanie wody i roÅ›lina rozpoczyna trawienie.

plywacz2.jpg
plywacz3.jpg
plywacz1.jpg

Å»adna z roÅ›lin owadożernych nie jest niebezpieczna dla czÅ‚owieka. PÅ‚yny trawienne wydzielane przez roÅ›liny majÄ… bardzo maÅ‚e stężenie, wiÄ™c liÅ›cie tych roÅ›lin nie parzÄ…, nie szczypiÄ…, nie strawiÄ… naszej skóry, nawet jeÅ›li wsadzimy palec do dzbanka dzbanecznika  (chyba, że bÄ™dziemy go tam trzymać kilka dni...) .   Kolce muchoÅ‚ówki nie wbijÄ… siÄ™ w nasze palce,  raczej poÅ‚amiÄ… siÄ™ o naszÄ… skórÄ™, zaÅ› liÅ›cie rosiczki co najwyżej wydajÄ… nam siÄ™ nieprzyjemnie lepkie i tÅ‚ustawe.

​

 

Wszystkie roÅ›liny owadożerne sÄ… pod ochronÄ…! Å»yjÄ… one w bardzo specyficznych Å›rodowiskach, których powierzchnia sukcesywnie siÄ™ zmniejsza, np. wskutek osuszania bagien, przeżyźniania (eutrofizacji) wód. RoÅ›lin dziko żyjÄ…cych nie wolno wiÄ™c niszczyć, nie wolno zrywać - nawet z czysto naukowych pobudek.

bottom of page