top of page

Przed Egzaminem

... ale też przed sprawdzianem!  Warto zajrzeć, szczególnie do zadań powtórkowych.

OBSERWACJA I DOŚWIADCZENIE PRZYRODNICZE

Przedmioty  przyrodnicze,  takie jak biologia, geografia, chemia czy fizyka to nauki oparte na doświadczeniach  i obserwacjach. Czym się różnią? Jaki powinny mieć przebieg, jeśli mają dostarczyć rzetelnej wiedzy o otaczającym nas świecie? Jak się zabrać za ich planowanie?

            

                                                                           

ZWIĄZKI CHEMICZNE W ORGANIZMIE

Tak jak otaczająca nas materia, tak i my sami - organizmy żywe - zbudowani jesteśmy z różnego rodzaju związków chemicznych. Substancje te można podzielić na organiczne i nieorganiczne. Związki organiczne wzięły swoją nazwę stąd, że powstają w wyniku reakcji zachodzących w organizmach żywych (choć możliwe jest już dzisiaj otrzymanie ich także w sztuczny sposób). Natomiast związki nieorganiczne mogą powstawać w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w przyrodzie nieożywionej i przede wszystkim tu występują.                  

KOMÓRKOWA BUDOWA ORGANIZMÓW

Każdy żywy organizm wykazuje przejawy życia (a więc przeprowadza czynności życiowe) oraz zbudowany jest z komórek. Istnieją organizmy, których całe ciało to jedna komórka, są i takie, których ciało  zbudowane  jest  z  bilionów   komórek.  Komórki  różnią  się  od  siebie  rozmiarem,  kształtem       i zawartością.

                                                                                                                                                          

FOTOSYNTEZA I ODDYCHANIE JAKO PROCESY DOSTARCZAJĄCE ENERGII

Każdy organizm i każda komórka do prawidłowego funkcjonowania potrzebują energii. Czerpią ją ze związków organicznych, które najpierw trzeba zdobyć (odżywianie), a potem rozłożyć (oddychanie). Czynności  te  realizowane  są w przeróżny sposób.  Pokarm  może  być  pobierany  w  gotowej  postaci  z otoczenia (tak robią heterotrofy,  czyli organizmy cudzożywne)  lub też  samodzielnie  wytwarzany  w trakcie procesu fotosyntezy lub chemosyntezy (tak odżywiają się autotrofy, czyli organizmy samożywne). Wyzwolenie energii z pokarmu nastąpić może albo obecności tlenu (oddychanie tlenowe) albo bez niego (oddychanie beztlenowe, czyli fermentacja).              

BAKTERIE, PROTISTY I GRZYBY - PROSTE ORGANIZMY BEZTKANKOWE

Współczesna systematyka dzieli wszystkie organizmy żywe na 5 królestw. Mam szczerą nadzieję, że już każdy piątoklasista bez najmniejszego problemu potrafi je wszystkie wymienić. Królestwo najprostszych, bezjądrowych jednokomórkowców to oczywiście BAKTERIE. Królestwo skupiające niezwykle zróżnicowane organizmy - od jednokomórkowców po okazałych rozmiarów wielokomórkowce, organizmy samo- i cudzożywne, te bardziej przypominające rośliny, zwierzęta lub grzyby - to PROTISTY. Są ROŚLINY i ZWIERZĘTA. I wreszcie - nie rośliny, a tym bardziej nie zwierzęta, czyli GRZYBY.

                                                                                                                      

ZRÓŻNICOWANIE KRÓLESTWA ROŚLIN

Rośliny to organizmy w zdecydowanej większości wielokomórkowe (choć wśród glonów spotkać można jednokomórkowce), w zdecydowanej większości samożywne (choć są wyjątki: rośliny-pasożyty), i w zdecydowanej większości przytwierdzone trwale do podłoża (choć duża część glonów dryfuje jako plankton). Ich komórki mają celulozową  ścianę  komórkową, fotosyntezę przeprowadzają w chloro-plastach, a substancje zapasowe (głównie skrobię) gromadzą w dużej wodniczce. Cechuje je także zdolność do nieprzerwanego wzrostu, a to za sprawą specjalnej tkanki twórczej.

                                                                                                                                   

BUDOWA ORGANIZMU ROŚLINNEGO

Zdecydowana większość roślin, które nas otaczają to ORGANOWCE. Pojęcie to zarezerwowane jest dla roślin, które wykształcają tkanki i organy. Korzeń i pęd to dwa główne organy roślinne. Pęd z kolei składa się z łodygi i liści, a także kwiatów i owoców. Każdy z tych organów spełnia w organizmie rośliny inne funkcje. Czasem ulegają przekształceniom (modyfikacjom) i biorą na siebie dodatkowe zadania.                                                                                                   

ZRÓŻNICOWANIE KRÓLESTWA ZWIERZĄT - bezkręgowce

Zwierzęta to organizmy wielokomórkowe, w zdecydowanej większości tkankowe, wszystkie bez wyjątku cudzożywne i zdolne do aktywnego ruchu. Królestwo to można podzielić na dwie grupy: KRĘGOWCE, czyli zwierzęta, które mają szkielet wewnętrzny z czaszką i kręgosłupem oraz BEZKRĘGOWCE, które go nie mają.
Bezkręgowce to grupa sztuczna (nie - jednostka systematyczna), w skład której wchodzą przeróżne, czasem bardzo odmienne i słabo ze sobą spokrewnione zwierzęta. Szacuje się, że do bezkręgowców należy nawet do 99% współcześnie żyjących zwierząt, a liczba opisanych po dziś dzień gatunków przekracza 1 milion.                          

ZRÓŻNICOWANIE KRÓLESTWA ZWIERZĄT - kręgowce

Kręgowce to grupa systematyczna obejmująca zwierzęta dość mocno zróżnicowane pod względem budowy, rozmiarów ciała, trybu życia i rozwiązań fizjologicznych. Łączy je to, że wykształcają tkankę kostną lub/i chrzęstną, z których zbudowany jest szkielet wewnętrzny. Ciało wykazuje dwuboczną symetrię i pokryte jest wielowarstwową skórą. Mają zamknięty układ krwionośny, krew jest czerwona (dzięki hemoglobinie), a serce leży po stronie brzusznej. Ich układ nerwowy jest dobrze rozwinięty, a najważniejsze ("decyzyjne") narządy, czyli mózgowie i rdzeń kręgowy leżą po stronie grzbietowej.

                                                                                                                                                          

BUDOWA I FUNKCJONOWANIE ORGANIZMU CZŁOWIEKA

Organizm człowieka zbudowany jest z takich samych pierwiastków, związków chemicznych i komórek jak inne zwierzęta. Systematyka bardzo dokładnie określa nasze miejsce w przyrodzie: jesteśmy kręgowcami, ssakami, łożyskowcami i naczelnymi. Wiele nas z nimi łączy, ale też sporo odróżnia. Poznaniu anatomii i fizjologii naszego ciała poświęciliśmy cały rok nauki biologii w SP. Poniżej - krótkie streszczenie.                      

KRZYŻÓWKI GENETYCZNE DLA OPORNYCH

Jedni nie rozumieją, czego tu można nie rozumieć. Innych w tym momencie ogarnia czarna rozpacz...

Dla nich właśnie przeznaczona jest ta instrukcja. Krok po kroku. Metodą łopatologiczną...

Aż Was oświeci!

                                   

                                                                                        

KRZYŻÓWKI GENETYCZNE DLA OPORNYCH - cz.II

Jak dziedziczone są grupy krwi, czyli o jeden stopień wtajemniczenia dalej...                    

KRZYŻÓWKI GENETYCZNE DLA OPORNYCH - cz.III

Jak dziedziczona jest płeć i czy wynika z tego coś więcej? To czy jesteś kobietą czy mężczyzną zależy tylko od jednego chromosomu. Od jednego spośród 46, w które wyposażyła nas natura. Ale od początku...  

       

gen1.jpg
gen2.jpg
gen3.jpg
bottom of page